Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Wipe Data, Factory Reset Ne Demek ve Nerelerde Kullanılır?

baştan şunu söyleyelim ki;

baştan şunu söyleyelim ki; bu işi bilmiyorsanız sakın farklılık olsun diye denemeye kalkmayınız. Bu konuda Mobil13.com olarak sorumluluk kabul etmiyoruz. Telefonumuzu sıfırlarken yada özel ROM yüklemesi yaparken karşımıza wipe data ve factory reset çıkar bu ne demektir şimdi bundan bahsedeceğim.

Android telefonda factory reset seçeneği kullanıcılar için bazen iyi bir özelliktir. Desen kilidinizi unuttuğunuzda ilk aklınıza gelen seçeneklerden biridir aslında. ‘factory reset‘ ne demektir? ‘Fabrika ayarları‘ factory reset’in nasıl kullanıldığına gelecek olursak en çok ekran kilidinde kullanılıyor. Sonraki alanı ise cihazda oluşan yazılımsal hatalarda kullanılıyor. Cihaz donma sorunları gelen aramayı cevaplayamama virüs bulaşmaları gibi bir çok sorunlarda tercih edilir.

Wipe Data / Factory Reset İşlemi nasıl yapılır?

  • Öncelikle telefonunuzda yeterli şarjın olması lazım.
  • Telefonu kapatın.
  • Ses açma tuşuyla birlikte açma tuşuna 5-6 saniye kadar basılı tutun (varsa menü tuşuna da basın). (Bu işlem Huawei ve Xiaomi cihazlarda ses yükseltme ve cihaz açma (güç) tuşuna birlikte basarak yapılmakta).
  • Android logosu ekrana geldiği zaman tuşlardan elinizi çekebilirsiniz.
  • Yazılar geldiğini de “Wipe data/factory reset” seçeneğine ses tuşlarını kullanarak gelip onaylayın.

 

  • Onaylamak  için “Yes” yazısı geldiyse onaylayarak 2-3 saniye kadar bekleyin.

  • Eğer tekrar başa döndüğünü görürseniz o zaman da “Reboot system now” yazısına gelin ve  onaylayın.

  • Cihazınız yeniden başlatılacak 15-20 saniye kadar beklemeniz gerekir.

Wipe Data Ve Factory Reset Ne Zaman Kullanılır?

Wipe Data veya Factory Reset: Kısaca cihazı fabrika ayarlarına döndürmek demektir. Yukarıda da söylediğim gibi bu işlem unutulan ekran kilidini unutulduğunda en hızlı çözüm olarak tercih ediliyor. Wipe data en çok Android cihazların sıfırlanmasında yada özel bir işletim sisteminin kurulmasında tercih ediliyor. Uygulama ve cihazın genel verilerini (resimler videolar belgeler dosyalar ve müzikleri) siler işlemin sonucunda cihazın ayarları sıfırlanır ama sistem sıfırlanmaz. IMEI Android vs bilgileri silinmez. Yani telefon sıfır aldığınızda nasılsa o hale gelir.


Bu işlemi bu şekilde yapmak yerine cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak için ‘ayarlar‘ kısmından ‘fabrika ayarlarına sıfırlama‘ seçeneğinden gitmenizi tavsiye ederiz. Yanlışlıkla ‘Hard Reset‘ yapabilirsiniz yani android işletim sistemi dahil her şeyi silebilirsiniz.